Tudósok a demencia 4 kevésbé ismert, korai tünetére figyelmeztetnek — a memóriához egyiknek sincs köze

demenciakutatás diagnózis kialakuás tünetek
A legtöbben a demenciával kapcsolatban leginkább a memóriaproblémákra, memóriavesztésre gondolnak. Egy kutatócsoport azonban arra figyelmeztet, hogy a kevésbé ismert, nem az emékezettel kapcsolatos, de a legkorábban megjelenő jeleket legtöbbször az orvosok is figyelmen kívül hagyják. A szakértők szerint a jelenlegi diagnosztikai megközelítések túlságosan is a memóriaproblémák felmérésére támaszkodnak.

A világ vezető tudósai egy új könyvben, amelyet demenciával élő emberekkel és róluk készítettek, azt állítják, hogy már évekkel a demencia-diagnózis előtt vannak érzékszervi jelei a kognitív hanyatlásnak, amelyeket az orvosok legtöbbször figyelmen kívül hagynak. 

Érzékszervi változások jelezhetik a demencia kialakuását
Érzékszervi változások jelezhetik a demencia kialakuását

Érzékszervi változások jelezhetik a demencia kialakulását

Andrea Tales professzor, a Swansea Egyetem demenciakutatással foglalkozó professzora, Dr. Emma Richards, a Walesi Közegészségügyi Szolgálat munkatársa, és Jan Kremláček professzor, a Károly Egyetem LFHK orvosi biofizikai tanszékének vezetője arra hívja fel a figyelmet, hogy a demencia az ízlelést, a tapintást, az egyensúlyérzéket, a hallást és a látást is károsíthatja.

Dr. Richards azt mondta: „Sok beteg számol be arról, hogy évekkel a diagnózis felállítása előtt tapasztal érzékszervi változásokat, de ezeket a tüneteket a szokásos kognitív vizsgálatok során figyelmen kívül hagyják. Ezeknek a problémáknak a megértése és kezelése segíthetne a betegek érzelmi és szociális támogatásában, de az orvosoknak is a demencia diagnózisának felállításában”.

Az említett, a demencia kevésbé ismert jellemzői a következők voltak:

  • megváltozott látás- és hallásérzékelés — homályos látás, csökkent hallás
  • a hallás és a hangfeldolgozás változásai, különösen zajos környezetben nehéz beszédértés
  • csökkent szaglás és ízérzékelés
  • csökkent tapintási érzékenység vagy tapintási túlérzékenység

A tudósok A demencia új megközelítése című könyvükben azt javasolják az érzékszervi és érzékelési vizsgálatok beépítését a diagnosztikai, gondozási és támogatási szolgáltatásokba.

Kremláček professzor szerint ez segíthet a demencia korábbi, „preklinikai stádiumban” való felismerésében, abban a szakaszban, amelyben az új gyógyszerek és beavatkozások hatékonyabbak lehetnek.

Tragikus hír érkezett - Mellrákban meghalt a műsorvezető: még csak 52 éves volt„Nem hiszem, hogy ez a történetem vége” — Először adott interjút szörnyű diagnózisa óta a Grace Klinika sztárjaÚjra teljes életet él a 84 éves nő: ő a világon a legidősebb ember, aki bionikus művégtagot kapott

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.