Így öl meg az hőség − Meglepő, de nem a hőguta a leggyakoribb halálok

veszély kiszáradás hőguta kánikula Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Life.hu
Az egészséges fiatalok is rosszul vannak a közel 40 fokos hőségben. Amíg a szakemberek a kiszáradás és hőguta veszélyére figyelmeztetnek, kiderült, van valami, amibe még ezeknél is többen belehalnak a kánikula idején.

A hétvégére egész Európában, így hazánkban is 40 Celsius-fokot is megközelítheti a hőmérséklet, egy szakértő pedig arra figyelmeztet: a nagy melegben bekövetkező halálesetek többségét nem a hőguta okozza.

Hatalmas terhet ró a keringési rendszerünkre a kánikula.
Hatalmas terhet ró a keringési rendszerünkre a kánikula.
Forrás: 123.rf.com

A kánikula idején a szívünk van a legnagyobb veszélyben

„Sokan tévesen azt gondolják, hogy a legnagyobb veszélyt a kánikulában a hőguta vagy a kiszáradás jelenti” − nyilatkozta Lara Lewington, a BBC és korábbi időjárás-jelentője az Expressnek. A szakértő azt is elmondta, valami más áll a leggyakrabban a hőhullámok idején megemelkedő halálozás hátterében: ez pedig nem más, mint a keringési rendszer túlterhelődése és annak összeomlása.

„A hőhullámok idején a legtöbben szívelégtelenség, szívroham és sztrók miatt halnak meg. Ilyenkor ugyanis a szívünknek jóval keményebben kell dolgoznia, mint normál körülmények között. Amikor a test túlmelegszik, a szervezet a hőleadás elősegítése miatt több vért irányít a bőr felszíne felé, hogy hűtse magát. Ehhez a szívnek gyorsabban és erősebben kell pumpálnia, ami jelentős pluszterhelést jelent a keringési rendszer számára. Egészséges embereknél ezt a szervezet általában képes kompenzálni, de időseknél, szív- és érrendszeri betegeknél vagy más krónikus betegséggel élőknél ez a többletterhelés veszélyessé válhat. A fokozott igénybevétel miatt nőhet a szívritmuszavar, a szívroham, a sztrók, illetve a szívelégtelenség kockázata, különösen akkor, ha a hőséghez kiszáradás is társul” − magyarázza Lewington.

Így védekezhetsz a hőség ellen!

A szakemberek azt javasolják, hogy a legerősebb napsütés idején – 11 és 15 óra között – lehetőleg ne tartózkodjunk napon. Ha mégis elkerülhetetlen, fontos, hogy magas faktorszámú fényvédőt használjunk, és viseljünk széles karimájú kalapot.

A lakás hűtése elengedhetetlen. Nappal érdemes zárva tartani az ablakokat, lehúzni a redőnyt vagy behúzni a függönyt és a hajnali órákban szellőztessünk. 

Az, hogy mit viselünk, sem mindegy: a laza szabású, világos színű, jól szellőző, természetes anyagokból – például pamutból vagy lenből – készült ruhák segítik a hőleadást, míg a sötét színek és a szintetikus anyagok fokozhatják a túlmelegedést.

Nem lehet eléggé hangsúlyozni a folyamatos hidratálást. Ne várjuk meg, amíg szomjasak leszünk, a folyadékot egész nap pótolni kell. Erős izzadás esetén az elektrolitok pótlására is szükség lehet, a koffein és az alkohol fogyasztását azonban mérsékeljük, mivel ezek vizet vonnak el a szervezettől.  Arról, hogy milyen ételeket kerüljünk, itt írtunk

A test hűtésében segíthet a hideg vizes permet, a nedves szivacsos áttörlés vagy a nyakra és hónaljra helyezett hideg borogatás. Emellett érdemes kikapcsolni a nem létfontosságú elektronikai eszközöket is, mivel a televíziók, laptopok és töltők működés közben plusz hőt termelnek.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek: 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.